Who We Are

Staff

CFR has two central locations: the landmarked Harold Pratt House in the heart of Manhattan and on F Street in our nation’s capital.

Executive Office

Richard N. Haass
President, Council on Foreign Relations

Keith Olson
Executive Vice President and Chief Financial Officer

Jeffrey A. Reinke
Chief of Staff to the President

Roma Kaundal
Director, Strategic Initiatives

Doreen Bonammi
Executive Assistant to the President

Melissa Guinan
Special Assistant to the President

Natasha Gabbay
Special Assistant

Office of the CIO

Giovanna Ban
Chief Investment Officer

Claire Masters
Investment Associate

Office of the General Counsel

Mia Higgins
General Counsel

Giselda Metaliaj
Assistant General Counsel

Independent Task Force Program

Anya Schmemann
Director of the Independent Task Force Program 

Chelie Setzer
Program Coordinator, Independent Task Force Program

Global Communications and Media Relations

Lisa Shields
Vice President

Iva Zoric
Managing Director

Anya Schmemann
Washington Director, Global Communications and Outreach

Andrew Palladino
Deputy Director

Melinda Wuellner
Deputy Director

Dustin Kingsmill
Associate Director

Jenny Mallamo
Associate Director

Megan Daley
Assistant Director

Sabrina Khan
Assistant Director

Samantha Tartas
Assistant Director

Eugene Steinberg
Associate Editor

Foreign Affairs

Editorial

Gideon Rose
Editor, Foreign Affairs and Peter G. Peterson Chair

Kathryn Salam
Deputy Managing Editor

Stuart Reid
Deputy Managing Editor

Justin Vogt
Deputy Managing Editor

Nathaniel Brown
Deputy Web Editor

Rebecca Chao
Deputy Web Editor

Sarah Foster
Business Administrator

Christine Clark
Editorial Assistant

Simon Engler
Staff Editor

Park MacDougald
Staff Editor

Alasdair Phillips-Robins
Staff Editor

Jane Darby Menton
Assistant Editor

Publishing 

Edward Walsh
Advertising Director

Anique Halliday
Senior Product Manager

Michael Pasuit
Senior Manager, Advertising Accounts and Operations

Elena Tchainikova
Senior Manager, Events and Business Development

Jonathan Chung
Associate Director, Business Operations

Nora Revenaugh
Associate Director, Marketing

Yegide Matthews
Marketing Associate

Eloise Goldsmith
Publishing Associate, Circulation

CFR Digital

Doug Halsey
Chief Digital Officer

CFR Editorial 

Robert McMahon
Managing Editor

Jonathan Masters
Deputy Managing Editor

Ankit Panda
Home Page Editor

Zachary Laub
Senior Copy Editor/Writer

James McBride
Senior Online Writer/Editor, Economics

Carlos A. Morales
Digital Analytics Manager

Eleanor Albert
Online Writer/Editor

Gabrielle Sierra
Events Editor 

Claire Felter
Assistant Copy Editor/Writer

Creative Innovation

Lisa Ortiz
Director, Digital Design

Jeremy Sherlick
Deputy Director, Multimedia

Kevin Lizarazo
Design Technologist

Cayla Merrill
Graphic Designer 

Amanda Shendruk
Data Visualization Designer 

Vijai Singh
Video Producer 

Audrey Bowler
Multimedia Associate

Julia Ro
Visual Designer

Sabine Baumgartner
Photo Editor

David Rockefeller Studies Program

David Rockefeller Studies Program: Director of Studies Office

James M. Lindsay
Senior Vice President, Director of Studies, and Maurice R. Greenberg Chair

Amy R. Baker
Director, Studies Administration

Patricia Lee Dorff
Editorial Director

Janine Hill
Director, Fellowship Affairs

Victoria Harlan
Deputy Director, Fellowship Affairs

Dominic Bocci
Deputy Director, Studies Grant Management

Shira Schwartz
Deputy Director, Studies Administration

Aliya Medetbekova
Special Assistant for Administration to the Senior Vice President, Director of Studies, and Maurice R. Greenberg Chair

Elizabeth Dana
Production Editor, Publishing

Julie Hersh
Production Editor, Publishing

Christina Wehrmann
Program Coordinator, Studies Administration

Erik Crouch
Associate Editor, Publishing

Sumit Poudyal
Assistant Editor, Publishing

Jaclyn Sirc
Program Assistant, Fellowship Affairs

David Rockefeller Studies Program: Fellows

Elliott Abrams
Senior Fellow for Middle Eastern Studies

Edward Alden
Bernard L. Schwartz Senior Fellow

Alyssa Ayres
Senior Fellow for India, Pakistan, and South Asia

John B. Bellinger III
Adjunct Senior Fellow for International and National Security Law

Caroline Bettinger-Lopez
Adjunct Senior Fellow for Women and Foreign Policy

Richard K. Betts
Adjunct Senior Fellow for National Security Studies

Stephen D. Biddle
Adjunct Senior Fellow for Defense Policy

Jamille Bigio
Senior Fellow for Women and Foreign Policy

Robert D. Blackwill
Henry A. Kissinger Senior Fellow for U.S. Foreign Policy

Thomas J. Bollyky
Senior Fellow for Global Health, Economics, and Development

Max Boot
Jeane J. Kirkpatrick Senior Fellow for National Security Studies

Reuben E. Brigety II
Adjunct Senior Fellow for African Peace and Security Issues

Karen B. Brooks
Adjunct Senior Fellow for Asia

Willem H. Buiter
Adjunct Senior Fellow

John Campbell
Ralph Bunche Senior Fellow for Africa Policy Studies

Blake Clayton
Adjunct Fellow for Energy

Jared Cohen
Adjunct Senior Fellow

Jerome A. Cohen
Adjunct Senior Fellow for Asia Studies

Steven A. Cook
Eni Enrico Mattei Senior Fellow for Middle East and Africa Studies

Heidi Crebo-Rediker
Adjunct Senior Fellow

Robert Danin
Senior Fellow for Middle East Studies

Thomas E. Donilon
Distinguished Fellow

James P. Dougherty
Adjunct Senior Fellow for Business and Foreign Policy

Elizabeth C. Economy
C.V. Starr Senior Fellow and Director for Asia Studies

Richard A. Falkenrath
Shelby Cullom and Kathryn W. Davis Adjunct Senior Fellow for Counterterrorism and Homeland Security

David P. Fidler
Adjunct Senior Fellow for Cybersecurity

Jendayi E. Frazer
Adjunct Senior Fellow for Africa Studies

Michael Froman
Distinguished Fellow

Gordon M. Goldstein
Adjunct Senior Fellow

Philip H. Gordon
Mary and David Boies Senior Fellow in U.S. Foreign Policy

Yanzhong Huang
Senior Fellow for Global Health

Amy Myers Jaffe
David M. Rubenstein Senior Fellow for Energy and the Environment and Director of the Program on Energy Security and Climate Change

Miles Kahler
Senior Fellow for Global Governance

Robert K. Knake
Whitney Shepardson Senior Fellow

Karen Kornbluh
Senior Fellow for Digital Policy

Charles Kupchan
Senior Fellow

Joshua Kurlantzick
Senior Fellow for Southeast Asia

Gayle Tzemach Lemmon
Senior Fellow for Women and Foreign Policy

Robert E. Litan
Adjunct Senior Fellow

Sebastian Mallaby
Paul A. Volcker Senior Fellow for International Economics

Lori Esposito Murray
Adjunct Senior Fellow

Shannon K. O'Neil
Nelson and David Rockefeller Senior Fellow for Latin America Studies and Director of the Civil Society, Markets, and Democracy Program

Meghan L. O'Sullivan
Adjunct Senior Fellow

Farah Pandith
Adjunct Senior Fellow

Stewart M. Patrick
James H. Binger Senior Fellow in Global Governance and Director of the International Institutions and Global Governance Program

Catherine Powell
Adjunct Senior Fellow for Women and Foreign Policy

Ely Ratner
Maurice R. Greenberg Senior Fellow for China Studies

Carla Anne Robbins
Adjunct Senior Fellow

John D. Rockefeller IV
Distinguished Fellow

Kenneth S. Rogoff
Senior Fellow for Economics

Adam Segal
Ira A. Lipman Chair in Emerging Technologies and National Security and Director of the Digital and Cyberspace Policy Program

Stephen Sestanovich
George F. Kennan Senior Fellow for Russian and Eurasian Studies

Brad W. Setser
Senior Fellow

Varun Sivaram
Philip D. Reed Fellow for Science and Technology

Matthew J. Slaughter
Adjunct Senior Fellow for Business and Globalization

Sheila A. Smith
Senior Fellow for Japan Studies

Scott A. Snyder
Senior Fellow for Korea Studies and Director of the Program on U.S.-Korea Policy

Paul B. Stares
General John W. Vessey Senior Fellow for Conflict Prevention and Director of the Center for Preventive Action

Benn Steil
Senior Fellow and Director of International Economics

Ray Takeyh
Hasib J. Sabbagh Senior Fellow for Middle East Studies

Rachel B. Vogelstein
Douglas Dillon Senior Fellow and Director of the Women and Foreign Policy Program

Matthew C. Waxman
Adjunct Senior Fellow for Law and Foreign Policy

Jay Winik
Historian-in-Residence

David Rockefeller Studies Program: Visiting Fellows

Courtney Cooper
International Affairs Fellow

Michael P. Dempsey
National Intelligence Fellow

Janine di Giovanni
Edward R. Murrow Press Fellow

James M. Goldgeier
Visiting Senior Fellow

Laura Taylor-Kale
International Affairs Fellow

Raymond W. Kelly
Distinguished Visiting Fellow

Patricia Kim
Stanton Nuclear Security Fellow

Mervyn King
Distinguished Fellow

Rebecca Friedman Lissner
Stanton Nuclear Security Fellow

Colonel Daniel S. Morgan
Military Fellow, U.S. Army

Colonel George M. Reynolds
Military Fellow, U.S. Air Force

Colonel Todd P. Simmons
Military Fellow, U.S. Marine Corps

A. Michael Spence
Distinguished Visiting Fellow

Captain Michael T. Trimpert
Military Fellow, U.S. Coast Guard

Captain Jeromy Williams
Military Fellow, U.S. Navy

David Rockefeller Studies Program: Research Associates

Becky Allen
Research Associate, Women and Foreign Policy

Alexander Ameter
Research Associate, Military Fellows

Alexander Archuleta
Research Associate, U.S. Foreign Policy

Sherry Cho
Research Associate, National Security

Matthew Cohen
Research Associate,Global Health, Economics, and Development

Anne Connell
Assistant Director, Women and Foreign Policy Program

Corey Cooper
Research Associate, U.S. Foreign Policy

Alexander Decina
Research Associate, Middle Eastern Studies

Alyssa Dougherty
Research Associate, Women and Foreign Policy

Kyle Evanoff
Research Associate, International Economics and U.S. Foreign Policy

Ashley Feng
Research Associate, China Studies

Shelton Fitch
Research Associate, U.S. Competitiveness and Foreign Policy

Jeremy Fuller 
Research Associate, Japan Studies

Cole Frank
Research Associate, Geoeconomics

Madison Freeman
Research Associate, Energy and U.S. Foreign Policy

Allen Grane
Research Associate, Africa Policy Studies (on leave)

Alexandre Grigsby
Assistant Director, Digital and Cyberspace Policy

Asch Harwood
Research Associate, Africa Studies

Lindsay Iversen
Associate Director, Climate and Resources, Greenberg Center for Geoeconomic Studies

Samir Kumar
Research Associate India, Pakistan, and South Asia

Lorand Laskai
Research Associate, Asia Studies

Amr Leheta
Research Associate, Middle Eastern Studies

Ted Liu
Research Associate, International Economics

Theresa Lou
Research Associate, International Institutions and Global Governance

Jack McCaslin
Research Associate, Africa Policy Studies

Maylin Meisenheimer
Research Associate, Asia Studies

Maiya Moncino
Research Associate, International Economics

Terrence Mullan
Program Coordinator, International Institutions and Global Governance

Sungtae "Jacky" Park
Research Associate, Korea Studies

Sofia Ramirez
Research Associate, Latin America Studies

Theodore Rappleye
Research Associate, U.S. Foreign Policy

Scott Remer
Research Associate, International Economics

Megan Roberts
Associate Director, International Institutions and Global Governance

Viola Rothschild
Research Associate, China Studies

Zach Shapiro
Research Associate, Middle Eastern Studies

James West
Research Associate, India, Pakistan, and South Asia

Jennifer Wilson
Research Associate, National Security

Dylan Yalbir
Research Associate, Geoeconomics

Education

Caroline Netchvolodoff
Vice President

Charles Landow
Director, Education Content

Caitlin Cafaro
Director

Molly Rapaport
Assistant Director, Education Content

Marta Canneri
Research Associate, Education Content

Annie Crabill
Program Associate

Arielle Martinez
Digital Production Associate

Meetings and Membership

Nancy D. Bodurtha
Vice President

Thomas Swanson
Special Assistant to the Vice President

Meetings

Stacey LaFollette
Managing Director, Meetings

Meaghan Fulco
Director, Meetings and Term Member Program

Carolyn Bueche
Assistant Director, New York Meetings

Laura Bresnahan
Assistant Director, New York Meetings

Katie Mudrick
Assistant Director, New York Meetings

Makenzie Drukker
Program Assistant, New York Meetings

Sam Dunderdale
Program Coordinator, Washington Meetings

Anna-Sophia Haub
Program Associate, Washington Meetings

Marisa Shannon
Program Coordinator, Washington Meetings

Samantha Randazzo
Program Associate, Washington Meetings

Membership

Vera Ranola
Director

Jessica Thomas
Deputy Director

Krystle Walthour
Membership Administrator

Carolyn Fante
Program Associate

Nicole Golberg
Program Associate

Morgan Singer
Program Assistant

Washington External Affairs

Patrick C. Costello
Director

Shannon Kellman
Assistant Director

Nadine Iskandar
Program Associate

National Program and Outreach

Irina A. Faskianos
Vice President

Maria Casa
Director, National Program and Outreach Administration

Ruth R. Sullivan
Associate Director, Outreach

Krista Zegura
Assistant Director, National Program

Christopher Washnock
Assistant Director, Outreach

Veronica Bernie
Program Coordinator, Outreach

Chelsea Garbell
Program Cooordinator, Outreach

Elizabeth Powell
Program Coordinator, National Program

Christian Caudill
Program Associate, National Program

Kate Griesemer
Program Associate, Outreach

Corporate Affairs

Suzanne E. Helm
Vice President, Philanthropy and Corporate Relations

Aimee Carter
Managing Director

Amanda Huckabee Ferlazzo
Director, Corporate Programming

Elizabeth Abrahamsen
Associate Director, Corporate Member Relations

Michael Cohen
Assistant Director, Business Development

Alyssa Buda
Program Associate

Katrina Notarmaso
Program Associate

Development

Suzanne E. Helm
Vice President, Philanthropy and Corporate Relations

Betsy Gude
Managing Director

Sharon R. Herbst
Director, Stewardship

Mladen Joksic
Deputy Director, Foundation Relations and Development Strategy

Lena Moy
Associate Director, Gifts Administration

Laura Miller
Program Coordinator, Development and Special Projects

Andrea Grabner
Development Associate

Ryan Hitchcock
Development Associate, Annual Giving

Library and Research Services

Alysse Jordan
Director

Connie M. Stagnaro
Associate Director, Archives and Intranet Development

Lauren Reinhalter
Associate Director, Research and Knowledge Management

Katherine Sydenham
Associate Director, Digital Asset Management

Lucia Cappuccio
Library Assistant

Kylie Sertic
Library Assistant

Finance

Jennifer Perez
Director

Jean-Michel Oriol
Director, Grants and Budget Administration

Sigi Silvani
Accounting Manager

Randy Bryant
Payroll Manager

Betty Mak
Procurement and Accounts Payable Manager

Evanda Butler
Senior Accounting Specialist

Anisa Leka
Senior Staff Accountant

Ryan A. Kanji
Senior Staff Accountant

Camech Emanuel
Staff Accountant

Vera Langley
Assistant Payroll Manager

Pia Nagdev
Staff Accountant

Monica Wright
Accounts Payable Specialist

Human Resources

Jan Mowder Hughes
Vice President, Human Resources and Administration

Jeffrey Meade
Director

Allie Gilkey
Director, Washington Human Resources and Organizational Development

Linda Madueme
Director, Benefits and Compensation

Julia Eldridge
Associate Director, Benefits and Compensation

Mia McCully
Recruiter

Quemika Edwards
Human Resources Generalist 

Alexis Garby
Human Resources Assistant

Alejandra Plascencia
Human Resources Assisant

Rocio Cara Labrador
Interdepartmental Program Assistant

Nicholas Weigel
Interdepartmental Program Assistant

Reception Services

Radmila Jackovich
Manager

Melanie Neergaard
Manager, Reception Services and Security Administration

Jonique V. Elligan
Reception Services Coordinator

Facility and Event Operations

Neftali Frank Alvarez
Director, Facility, Event, and Security Management

New York Office

Maureen Hughes
Director, Event Management

Ian Noray
Deputy Director, Facility Operations and Project Management

Johnny Rodriguez
Deputy Director, Building Operations

Michael McGovern
Deputy Director, Building Engineering

Robert Prinzi
Associate Director, Event Management

Edwin Santiago
Manager, Public Space Maintenance

Julissa Sarabia
Associate Director, Event Management 

William Cornell
Event Scheduling Manager

Elizabeth Jordan
Event Manager

Nicolas Sanders 
Audio Visual Coordinator 

Edgar Rivera
Manager, Facility Services

Jose Vargas
Assistant Building Engineer

Christopher Mackay
Event Operations Associate

John Santiago
Assistant Building Engineer

Sunil Sookhram
Facility, Event, and Reception Services Coordinator

Carlos Correa
Facility Operations Assistant

Gilbert Falcon
Evening Facility Operations Assistant

Sandro Macias
Facility Operations Assistant

Victor Matos
Facility Operations Assistant

Herbert McLaughlin
Facility Services Associate

Javier Ruiz
Facility Operations Assistant

Washington Office

Jayson Frum
Director of Operations and Project Management

Rachel Lumpkin
Director, Event Management and Special Events

John Scalia
Deputy Director, Facility Operations and Project Management

Vanessa Robertson
Associate Director, Facility Administration

Melissa Hamilton
Event Manager

Felipe Vaquerano
Building Engineer

Meghan Studer
Event Coordinator

Kellie Karney
Event Associate

Javier Bonilla
Facility Operations Assistant

Becky Coe
Facility and Reception Services Associate

MJ Johnson
Facility Operations Assistant

Rafael Magana
Event Operations Waiter

Special Events

Valerie Post
Director

April Sherwin
Senior Event Sales Coordinator

Christina Karabas
Event Sales Coordinator

Jessica Ridberg
Special Events Assistant

Up